- Hydratácia: Stómie zo svojej podstaty môžu spôsobovať úbytok tekutín v tele. Zostaňte hydratovaní a tekutiny priebežne doplňujte!
- Vyvážená strava: Váš jedálny lístok by mal obsahovať optimálny pomer bielkovín, sacharidov, tukov, vitamínov a minerálov.
- Pozor na vlákninu: Pre normálne fungujúci tráviaci systém je vláknina nevyhnutná. Pri niektorých typoch stómií však môže vytvárať zátky v umelých vývodoch.
- Rozdelenie jedál: Namiesto troch veľkých jedál skúste jesť menšie porcie častejšie v priebehu dňa.
- Pozor na potraviny spôsobujúce nadúvanie a zápach: Niektoré potraviny môžu spôsobovať nadmernú plynatosť alebo nepríjemný zápach črevných výlučkov.
- Vyvarujte sa potravín, ktoré môžu stómiu upchať: Problémy môžu spôsobovať napríklad orechy, semená, pukance alebo niektoré druhy zeleniny.
- Pozor na potraviny, ktoré môžu meniť farbu stolice: Aby ste sa zbytočne nedesili, dajte si pozor na potraviny, ktoré môžu spôsobovať zmenu farby stolice.
Odporúčané technológie prípravy jedla
Na prípravu jedál používame varenie, dusenie, varenie v pare alebo pečenie bez tuku tak, aby sa nevytvorila kôrka. Tuky obmedzíme na minimum, vynecháme loje a masť. Na prípravu jedál používame skôr rastlinné oleje, na zjemnenie čerstvé maslo.
Omáčky zahusťujeme spočiatku nasucho opraženou múkou – zápražka nie je príliš vhodná – alebo nastrúhaným zemiakom. Cibuľa ako základ omáčok je použiteľná, v surovom stave je však nevhodná. Na dochutenie jedál sa odporúčajú čerstvé bylinky, sušené korenie veľmi dobre rozdrviť. Koreniace zmesi nie sú príliš vhodné.