Tipy a triky

Urostómia

Starostlivosť o stómiu a kožu

Koža v okolí urostómie, kde sa nachádza vaše urostomické vrecko, sa nazýva peristomálna oblasť. Lepivej časti vášho stomického systému sa hovorí podložka, a jej účelom je chrániť peristomálnu kožu, a súčasne jej umožniť dýchať.

Je dôležité túto oblasť udržiavať v čistote a chrániť ju pred obsahom odvádzaným stómiou.

Stomické systémy

K dispozícii sú 2 typy: jednodielny a dvojdielny systém.

Jednodielny systém je tvorený vreckom so zabudovanou podložkou.

Dvojdielny systém sa skladá z vrecka a samostatnej podložky, ktoré sú pevne spojené spojovacím krúžkom.

Podráždenie peristomálnej kože spôsobuje práve tento odvádzaný obsah, nie trvalé používanie a časté odstraňovanie kožnej bariéry alebo vrecka. Ak budete pociťovať v peristomálnej oblasti nepríjemný pocit, svrbenie, začervenanie alebo bolestivosť, môže to byť známka prenikania časti obsahu odvádzaného stómiou na kožu. Vtedy je nutné vaše vrecko odstrániť, oblasť umyť, opláchnuť,vysušiť a nasadiť nové vrecko. Možno budete musieť skontrolovať priľnavosť vrecka alebo sa obrátiť na stomickú sestru, ak tieto problémy pretrvávajú.

jednodielny a dvojdielny systém

Nočné drenážne vrecko

Pri pripájaní stomického vrecka k nočnému drenážnemu systému dbajte na to, aby ste v stomickom vrecku nechali trochu moču, ktorý po pripojení odtečie do drenážneho vrecka. Zabránite tak tvorbe vzduchového uzáveru, podtlaku alebo skrúteniu stomického vrecka, drenážneho vrecka a hadičiek v noci.

Niektoré nočné drenážne vrecká sú jednorazové. Na vyprázdnenie vrecko nastrihnite a moč vypusťte, potom vrecko dajte do odpadu.

Vyprázdnite opakovane použiteľné nočné drenážne vrecko.

Vrecko a hadičky vypláchnite čistou vodou a zaveste ho, kým sa nevysuší. Vrecko a hadičku podľa potreby zvonku utrite vlhkou handričkou.

Ak je vrecko viditeľne poškodené alebo znečistené, dajte ho do odpadu.

Prvé dni a týždne po operácii

Najskôr vám to chvíľu bude trvať, kým si zvyknete a naučíte sa o svoju stómiu starať. V priebehu rekonvalescencie ale budete získavať viac sily a starostlivosť o stómiu bude stále ľahšia, rýchlejšia a efektívnejšia.

Prvé 2 až 4 týždne po návrate domov budú vaše každodenné činnosti pomalšie. Hneď ako v starostlivosti o stómiu získate väčšiu istotu, začnú byť jednotlivé postupy rutinné a výmena vrecka by mala predĺžiť váš každodenný pobyt v kúpeľni len o niekoľko minút.

Skúste sa pravidelne pohybovať, stojte alebo choďte po svojom dome alebo záhrade; podporíte tak svoj krvný obeh a obmedzíte pocit opúchania a nepohodlia v oblasti panvy a dolných končatín.

Medzi problémy v priebehu prvých dní po operácii patrí parastomálna hernia. K dispozícii je ďalšia podporná literatúra – požiadajte o ďalšie odporučenie svoju stomickú sestru.

V priebehu prvých týždňov po operácii sa často neodporúča vedenie vozidla. Takisto konzultujte so svojou stomickou sestrou.

Možno bude vhodné spýtať sa vašej zdravotnej poisťovne, či má nejaké konkrétne pokyny pre návrat ku konaniu po operácii v brušnej oblasti.

Ak budete popoludní unavení,
je v poriadku odpočinúť si v posteli.

"Nezabudnite pravidelne dopĺňať svoju rezervnú súpravu."

Ako na stravu

Nezabudnite, že jedlo by mal byť pôžitok! Naše telá potrebujú na dobrú rekonvalescenciu a pevné zdravie mnoho rôznych typov potravy – tajomstvo tkvie vtom, vedieť, čo jete a dosiahnuť správnu rovnováhu.

Ak máte nejaké otázky týkajúce sa stravy, prediskutujte ich so svojou stomickou sestrou.

Po niekoľkých prvých týždňoch by ste mali

  • Mať 3–4 pravidelné jedlá denne.
  • Vyvážiť svoj príjem potravy; snažte sa jesť trochu zo všetkého z nášho okruhu potravín.
  • Jesť každý deň ovocie a zeleninu.
  • Piť veľa tekutín, pokiaľ vám lekár neodporučí niečo iné.

Okruh potravín pre vyváženú stravu

Okruh potravín pre vyváženú stravu

Je dôležité udržiavať zodpovedajúcu hydratáciu, pokiaľ vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti neodporučí niečo iné.

"Každý deň pite veľa tekutín. "