Svalový korzet

Každý človek má vlastný svalový korzet okolo chrbtice. Ide o funkčne pracujúcu jednotku, ktorá tvaruje a podopiera telo – jednotku, ktorá môže a mala by byť trénovaná. Tento svalový korzet je centrom tela a je veľmi dôležitý pre pohyb, držanie tela a tvarovanie brucha a svalov v okolí chrbtice.

Každý pohyb, ktorý vykonávame, ovplyvňuje svaly brucha a chrbta. To znamená, že napr. i malý pohyb ruky môžeme zaznamenať na svaloch brucha a chrbta. Preto považujeme náš svalový korzet za skutočný korzet pozostávajúci z aktívne pracujúcich a citlivých svalov. Tieto svaly musia byť pravidelne trénované takisto ako každý iný sval nášho tela.

Brušná oblasť spoločne s chrbticou sú „základom tela“. Miesto súvisiace s pocitmi, stabilitou, silou, istotou a sebadôverou. Brušné svaly, ktorými prechádza stómia, sú časťou tohto základu (telesného centra). Vytvorenie harmónie a rovnováhy v tele prostredníctvom cvičenia a tréningu vedie k lepšiemu držaniu tela a zvyšuje uvedomenie si vlastného tela. Cvičením sa dá urýchliť proces hojenia a vyvarovať sa rizika vzniku pruhu (hernie*) v okolí stómie.

* Hernia (pruh) označuje ochabnutosť svalovej vrstvy v miestach, kde môžu vystupovať (vyčnievať) vnútorné orgány, ako napr. črevo. Parastomálny pruh sa prejavuje ako vydutie v okolí stómie.Brušná stena

Nachádza sa medzi hrudníkom a bedrami. Pod pokožkou je tukové tkanivo, spojivové tkanivo a povrchové brušné svaly. Tieto svaly formujú štruktúru brušnej steny. Svaly v oblasti pupka, chirurgických jaziev a stómie sú po operácii mäkké či oslabené.Všeobecné rady a tipy

  • Zamyslite sa nad tým, či radšej cvičíte sami alebo s ľuďmi, vonku či vnútri, ktorá denná hodina je pre vás najlepšia a aký druh cvičenia máte najradšej.
  • Ak cítite, že chcete cvičenie radšej vynechať, pripomeňte si všetky dôvody, prečo ste začali a všetky výhody, ktoré vám cvičenie prináša!
  • Nebuďte na seba príliš prísni. Máte byť schopní počas cvičenia hovoriť.

Táto brožúra sa zameriava na cvičenie a pohyby, ktoré posilňujú a podporujú „telesné centrum tela“. Prostredníctvom pohybu a správneho dýchania sa naučíte zvyšovať pevnosť brušných svalov a svalov podporujúcich chrbticu a dolnú časť chrbta.

Čím skôr začnete cvičiť, tým lepšie. Je vhodné zoznámiť sa s cvičením ešte pred operáciou. To vám pomôže získať kontrolu nad vaším telesným centrom po operácii a tým podporiť hojenie a rýchlejšiu rekonvalescenciu. Výhody cvičenia a tréningu sú dobre známe. Napriek tomu sa predtým než začnete, poraďte o svojom cvičebnom programe so svojím lekárom či stomasestrou.

Prechádzky sú dobrým začiatkom. Nezabudnite, že i chôdza na koniec predsiene či okolo domu je pre začiatok postačujúca. Keď sa vraciate po operácii domov, budete sa cítiť vyčerpaní a už myšlienka na výstup po schodoch môže vyzerať ako zdolanie Mount Everestu.