Rady a cvičenia – pred a po operácii

Buďte fit po vytvorení stómie

Pomôžte sami sebe vrátiť sa na cestu každodenného života

Život so stómiou by pre vás nemal byť prekážkou pri cvičení či fyzicky aktívnom živote bez ohľadu na to, či máte stómiu trvalú či dočasnú. Okrem extrémnych športových aktivít, kedy dochádza k mimoriadnemu fyzickému kontaktu či dvíhaniu ťažkých vecí, sa môžete venovať takým istým fyzickým aktivitám, na ktoré ste boli zvyknutí pred operáciou; plávaniu, lyžovaniu, cyklistike, tenisu, aerobiku alebo hocičomu, čo vás baví.

Rovnako ako po každej inej operácii budete potrebovať čas na zotavenie. Ten môže trvať 6 až 8 týždňov. Keď uplynie čas na rekonvalescenciu, budete schopní pokračovať v cvičení, ktorému ste sa venovali pred operáciou.

Obdobie pred operáciou je často spojené s bolesťou, neistotou a trápením. Bolesť alebo akýkoľvek iný zármutok predchádzajúci operácii často ovplyvní vašu fyzickú kondíciu. Je dôležité si uvedomiť, ako a na čo vaše telo reaguje. Najdôležitejšie je dosiahnutie duševnej a telesnej pohody. Čím lepší duševný a fyzický stav máte pred operáciou, tým jednoduchšie bude prebiehať vaše zotavenie a hojenie.

Cvičebný plán pre vás zostavili

Pia Expensen

Pia Expensen, narodená roku 1973, je fyzioterapeutka pracujúca prevažne na tréningových lekciách. Pia bola operovaná z dôvodu Crohnovej choroby v roku 1993 a od tej doby má ileostomický vývod. Jej každodenný cvičebný program zahŕňa hodinovú chôdzu a pilates. Má rada aj aerobik, plávanie, tanec a jogu.

Lilljan Ø. Kjaerra

Lilljan Ø. Kjaerra, narodená v roku 1951, je žena v domácnosti a veľmi tvorivý človek. Lilljan podstúpila svoju prvú operáciu v roku 1991 z dôvodu výskytu karcinómu a kolostomický vývod má od roku 1992. Lilljan cvičí 2-krát až 3-krát týždenne vo fitness centre a miluje prechádzky v lese a na horách v Nórsku.

Michael Laden

Michael Laden, narodený roku 1962, pracuje ako personálny asistent. Michael bol z dôvodu ulceróznej kolitídy operovaný v roku 2000 a po dočasnej ileostómii mu bola v roku 2001 vytvorená stómia trvalá. Trikrát týždenne hrá futbal, pláva a jazdí na bicykli. Michael je autorom knihy „Get Well in a Morning“ – „Cesta k zdraviu začína už ráno“.

Úvodné rady a tipy

 • Pomocou pravidelného cvičenia dosiahnite, aby sa pre vás fyzická aktivita stala zvykom.
 • Ak na určitú dobu prestanete cvičiť, nestrácajte nádej! Pomaly začnite znovu a postupne sa vypracujte k vášmu pôvodnému tempu.
 • Neporovnávajte sa s inými.
 • Vaším cieľom je osobná, duševná a telesná pohoda, zdravie a telesná kondícia.
Pomocou pravidelného cvičenia dosiahnite, aby sa pre vás fyzická aktivita stala zvykom

Prečo cvičiť

Cvičenie a tréning pomáha predchádzať stresu a chorobám.

Cvičenie a tréning pomáha predchádzať stresu a chorobám. Kĺby a svaly potrebujú svoju dennú dávku pohybu, ktorý umožňuje, aby pracovali čo najlepšie a nezostávali v pokoji a nečinnosti. Pravidelné cvičenie takisto znižuje riziko srdcových chorôb a infarktu a pomáha zmierňovať a kontrolovať iné rizikové faktory, ako je vysoký tlak, vysoký cholesterol, priberanie na váhe alebo diabetes.

Týmto však výhody nekončia! Cvičenie vám pomáha cítiť sa a vyzerať lepšie, stanete sa odolnejšími a flexibilnejšími a budete mať viac energie, čo takisto prispieva k zmierneniu stresu a napätia.

Po stomickej operácii mnohí ľudia zistili, že túžia po dosiahnutí cieľov, o ktorých by nikdy predtým neuvažovali. Zmena životného štýlu po operácii umožňuje človeku objaviť vnútornú silu, ktorá mohla byť predtým ukrytá.

Svalový korzet

svalový korzet

Často sa budeme v tejto brožúre stretávať s pojmom svalový korzet. Ten nám slúži na formovanie a podporu tela.

Pojem korzet neoznačuje použitie korzetu v zmysle vonkajšej opory, ale nášho vlastného prirodzeného anatomického korzetu.

Prvý deň po operácii

Prvý deň po operácii

Cvičenie na začiatok

Cviky robte pomaly a pod kontrolou nemocničného personálu. S pohybom sa neponáhľajte. Je dôležité správne dýchať a uvedomovať si pocity počas cvičenia. Mali by ste sa cítiť pohodlne po celú dobu cvičenia.

 • Ak je cvičenie nepríjemné, prestaňte.
 • Ak sa cítite unavení, dajte si pauzu alebo sa posaďte.
 • Ak potrebujete získať pocit sily a stabilitu, vydýchnite. Dýchanie aktivuje hlboké brušné svaly.

Vstávanie z lôžka

Otočte sa na bok, položte obe ruky pred hrudník a zdvihnite sa. Chrbát držte rovný a kontrolujte oblasť spodného chrbta a brucho (vtiahnite ho). Snažte sa spevniť svalový korzet. Použite svoj dych a počas výdychu vstaňte.

Vstávanie z lôžka

Po operácii

Sadnite si na lôžko. So vzpriameným chrbtom sa mierne predkloňte. Pohybujte rukami hore a dole/dozadu a dopredu. Nezabudnite vydychovať, keď je ruka hore/vpredu. Koncentrujte sa na vtiahnutie brucha smerom k chrbtici.

Rady a tipy

 • Dychové cvičenia robte každý deň. Sú dôležité pre vašu telesnú sústavu a jej čo možno najlepšiu funkciu.
 • Poležiačky cvičte denne po dobu prvých 3 - 4 týždňov.
 • Vstaňte a prejdite sa po miestnosti tak často, ako je to možné.
 • Každý cvik opakujte toľkokrát, koľko môžete. Začnite s 5 až 7 opakovaniami každého cviku a postupne zvyšujte na 20 až 25 podľa toho, ako sa budete cítiť fyzicky a psychicky.
Po operácii

Obdobie rekonvalescencie

Obdobie rekonvalescencie trvá 6 - 8 týždňov po operácii. V priebehu tohto obdobia si musíte dať pozor na dvíhanie ťažkých vecí! Sústreďte sa na uvedenie vášho svalového korzetu do rovnováhy.

Všeobecné rady a tipy

 • Nachádzajte spôsoby, ako zaradiť viac fyzickej aktivity do vášho každodenného života.
 • Malé zmeny vo vašom životnom štýle môžu spôsobiť veľké zmeny na vašom zdraví celkovo.
 • Prejdite sa 10 až 15 minút počas vašej obednej prestávky.
 • Používajte schody miesto výťahu. Zaparkujte ďalej od obchodov a prejdite sa.
 • Vyberte si aktivity, ktoré vás bavia. Určite si deň, kedy začnete, ktorý bude vyhovovať vášmu dennému programu a ktorý vám umožní začať s cvičebným programom.
 • Noste pohodlné oblečenie a obuv.
 • Začnite pomaly, nepreháňajte to! Ak sa necítite dobre, prestaňte!
 • Snažte sa cvičiť každý deň vtom istom čase. Tak sa cvičenie stane pravidelnou súčasťou vášho životného štýlu.
 • Pite vodu pred, počas i po každom cvičení.
 • Spýtajte sa rodiny alebo priateľov, či sa k vám nechcú s cvičením pripojiť.
 • Ak jeden deň vynecháte, nahraďte cvičenie na deň druhý. Nezdvojnásobujte cvičenie počas budúcej lekcie.
 • Zapojte sa či navštívte cvičebné lekcie či zdravotné cvičenie vo fitness centre.
 • Vyberte si rôzne aktivity. Jeden deň sa prejdite, ďalší plávajte, cez víkend sa prevezte na bicykli!
Obdobie rekonvalescencie