Holidays dream, alebo plávam si, ani neviem ako

Krásne leto, vysoké letné teploty, všetko vyzýva, aby som išiel k vode a mohol si zaplávať, a to nemôžem = táto veta zaznela niekoľkokrát počas letného obdobia v libereckej stomaporadni. Smutné pohľady, pocity menejcennosti a prosby o radu, ako adekvátne stráviť letnú dovolenku.

Využitie irigácie a trávenie hodín bez nalepeného stomického vrecka v letných dňoch, vytvorilo úsmev na niekoľkých tvárach kolostomikov i ich rodinných príslušníkov.

Očo ide?

Irigácia, alebo výplach čreva vodou, je optimálny spôsob na to, aby stomik dosiahol cca 48 hodinovú dobu bez nutnosti vyprázdnenia, teda nalepenia vrecka. Ak stomik robí výplachy pravidelne, najlepšie v pravidelnom čase každý deň alebo raz za dva dni, docieli kontrolovaný únik stolice. Robiť irigáciu sa bežne odporúča cca 3 mesiace po operácii, je dobré, aby pri prvom výplachu bola prítomná stomická sestra, ktorá objedná irigačnú súpravu, ale hlavne odporučí správny postup a rôzne dôvtipné riešenia.

Ničoho sa nebojte, snažte sa uvoľniť, ideme na to :-)

Krok za krokom

  1. Odstráň stomické vrecko, očisti okolie stómie bežným spôsobom, pripevni namiesto klasického vrecka odvodný rukáv (súčasť irigačnej súpravy) - trvá cca 15 minút.
  2. Nasaď kolostomickú špičku (mäkký kónus, neboj sa poranenia), pomaly napúšťaj cca 2 litre do tela - trvá 5 až 10 minút.
  3. Vytiahni špičku a čakaj, až napustená voda začne vytekať, zo začiatku bude voda číra, neskôr s prímesou stolice (rovnako, ako klasický klystír konečníka) - trvá cca 10 minút.
  4. Je dobré použiť večer pred irigáciou druh potraviny, ktorý zanecháva zvyšky, čo umožní rozpoznať, čo posledné prešlo zažívacím traktom a čo bude ako posledné v toalete pri irigácii (napr. jablko, šupky). Irigácia je ukončená, keď sa zo stómie tlačí čistý črevný hlien - trvá cca 30 minút.
  5. Očisti okolie stómie, nalep krytku alebo mini vrecko a hotovo.
Využitie irigácie a trávenie hodín bez nalepeného stomického vrecka v letných dňoch, vytvorilo úsmev na niekoľkých tvárach kolostomikov i ich rodinných príslušníkov.

Celá irigácia teda trvá max. 1,5 hodiny a pritom zaistí komfort na dva dni, no nie je to úžasné!

Irigačná súprava sa dá predpísať na poukaz, schvaľuje ho revízny lekár. Kód VZP: 0086500

Ak potrebujete s niečím poradiť, obráťte sa s dôverou na svoju stomickú sestru. Verím, že strávite krásne nielen leto, ale že sa irigácia stane Vaším pomocníkom na dni bez vrecka a naplní deň čistotou a radosťou z pohybu.

Bc. Alena Novotná, DiS.

Bc. Alena Novotná, DiS.